Zobraziť kategórie

Certifikáty v prírodnej kozmetike

certifikat-leaping_bunny-1

Certifikáty v prírodnej kozmetike

Publikované:

Čo deklaruje pravú a kvalitnú prírodnú kozmetiku?

Prírodná kozmetika je v posledných rokoch na vzostupe a niet divu. Krémy, sprchové gély a iná kozmetika je v zložení prehľadom chemických prípravkov, ktoré dokážu nášmu zdraviu a pleti škodiť. Písala som o tom v predchádzajúcom článku.

Pre nájdenie kvalitnej a pravej prírodnej kozmetiky to však chce pár znalostí, ktoré vám prezradíme v niekoľkých článkoch. V tomto článku sa dozvieme, s akými najčastejšími certifikátmi sa môžeme v prírodnej kozmetike stretnúť, keď sa vám nechce prelúskavať zloženie výrobkov (INCI).

 

Ako viem, že ide naozaj o čisto prírodnú alebo bio kozmetiku?

100% istota, že ide o čisto prírodný produkt je samozrejme pozorne prelustrovať všetky ingrediencie na obale

Najjednoduchšie je však očami prehľadať obal výrobku a nájsť logo označujúce, že
ide o 100% prírodný produkt
, čo zaručujú mnohé certifikáty.
Môžete sa stretnúť s rôznymi certifikačnými systémami, ktoré majú rôzne kritériá. Niektoré tiež povoľujú zastúpenie syntetických látok (0 – 30%). Problém je tiež v nejednotnom pohľadu na užívanie živočíšnych produktov, požiadavkov na udržateľnejšie balenie a tiež v tom, že certifikát môže dostať značka, ktoré
svoje produkty stále vyváža do Číny (a tým testuje na zvieratách).

V Českej republike sa môžete stretnúť s certifikátmi CPK alebo CPK BIO. Tento certifikát zastrešuje Akreditovaná česká kontrolná organizácia KEZ (Kontrola ekologického
zemědělství).

CPKprodukt s týmto certifikátom musí obsahovať aspoň 85% látok prírodného pôvodu. Sú tu tiež stanovené suroviny, ktoré taký produkt môže obsahovať.

Výrobky s certifikátom CPK neobsahujú:

  • syntetické aromatické látky v súlade s ISO 9235
  • silikóny
  • parafín, vazelínu a ďalšie produkty z ropy
  • GMO a ich produkty/deriváty (geneticky modifikované materiály)
  • chemické UV filtre
  • polyméry kyseliny akrylovej v žiadnej forme
  • látky, ktoré podstúpili pri výrobe alebo počas výroby CPK proces ožiarenia ionizujúcou dávkou energie

 

CPK BIOje to v podstate vyšší level CPK. Produkt musí obsahovať aspoň 90% látok prírodného pôvodu a minimálne 20% hmotnostného podielu prírodných zložiek musí byť BIO.

Rovnako ako väčšina zahraničných certifikátov, aj CPK sa zameriava nielen na zloženie produktov, ale aj na spôsob výroby a obalové materiály. Dôležitá je ekologická únosnosť a recyklovateľnosť obalov.

 

Azda najznámejším certifikátom prírodnej kozmetiky je ECOCERT.

Francúzska spoločnosť Ecocert vznikla v roku 1991 a v súčasnosti patrí medzi najväčšie medzinárodné certifikačné spoločnosti v oblasti prírodných a bio produktov.

Minimálny podiel prírodných surovín každého produktu musí byť 95 %. Produkty nesmú obsahovať geneticky modifikované suroviny, parabény, phenoxyethanol, nanočiastice, silikóny, PEG deriváty, syntetické parfémy a farbivá. Z živočíšnych produktov je povolený med a mlieko.
Balenie produktov musí byť rozložiteľné alebo recyklovateľné. Kontrolovaný je aj spôsob skladovania a hygienické podmienky pri spracovaní. Povolených je 5% syntetických ingrediencií a konzervantov, a časti týchto látok pochádza z ropy. Sú tu povolené tiež minerály ako farbivá.

Podľa množstva bio látok sa udeľujú dva druhy certifikátov – Ecocert natural cosmetic – minimálne 5% zložiek musí byť v bio kvalite a Ecocert organic cosmetic – minimálne 10% zložiek je v bio kvalite.

 

BDIH

 Jedna z najstarších známok kvality prírodnej kozmetiky. Túto ochrannú známku udeľuje nemecká asociácia. Jednou z najdôležitejších podmienok pre získanie tohto certifikátu je používanie výhradne prírodných surovín v maximálnom množstve pochádzajúcich z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo voľného zberu v prírode. Veľký dôraz je kladený na ochranu zvierat. Produkty nesmú obsahovať syntetické konzervanty, vonné látky ani syntetické farbivá. Ako konzervanty je povolené používať tie emulgátory a tenzidy, ktoré sa vyrábajú z rastlinných surovín (lecitín, vosk atď.)

 

SOIL ASSOCIATION CERTIFICATION LIMITED

Britská ochranná známka zaručuje u kozmetiky minimálne 70% podiel bio zložiek z ekologického poľnohospodárstva, konkrétne percento je
na každom výrobku ešte zvlášť uvedené. Pre výrobky označené slovom „organic“ a logom je záväzné minimum 95 %. Nesmú byť použité napríklad parabény, GMO (geneticky modifikované) zložky, sulfáty a ropné deriváty. Zakázané je tiež testovanie na zvieratách.

 

Vegánska spoločnosť (Vegan society), bola založená v 1944 a je to prvá vegánska
spoločnosť na svete. Logo Vegan zaručuje, že výrobok nebol testovaný
na zvieratách a neobsahuje živočíšne zložky, či zložky
živočíšneho pôvodu (napr. med, mlieko, včelí vosk a pod.). Výrobky Vegan sú
vyrobené podľa štandardu Vegan Animal free Standards.

 

Leaping Bunny

Certifikát Leaping Bunny (predtým známe ako certifikát HCS – Humane Cosmetics
Standard) predstavuje jediný medzinárodný certifikát týkajúce sa záruky o netestovaniena zvieratách. Logo králika v skoku zaručuje, že výrobok ani jeho jednotlivé ingrediencie neboli testované na zvieratách. V klasickom kozmetickom priemysle hrali/hrajú zvieratá veľmi dôležitú úlohu, používajú sa pre testy na chemické látky a kombinácie týchto látok, aby sa vylúčili prípadné škodlivé účinky na človeka. V dnešnej dobe to však už považujeme za prežitok. Tento program byl založený v roku 1996 ako reakcia na zvyšujúci sa záujem
spotrebiteľov o výrobky, ktoré nie sú testované na zvieratách.

Organizácia nepovoľuje testovanie produktov ani ich jednotlivých zložiek na zvieratách vo všetkých fázach výroby. Certifikát udeľuje na rok nezávislá kontrolná spoločnosť, ktorá môže robiť námatkové,
či pravidelné audity dodržovania pravidiel.

Značka Kvitok, ktorú nájdete u nás na
eshope, ako PRVÁ RUČNE VYRÁBANÁ SLOVENSKÁ KOZMETIKA získala oprávnenie pre
používanie tohto medzinárodne uznávaného loga spoločnosti Cruelty Free International Leaping Bunny.

Existujú aj iné certifikáty ktoré deklarujú, že produkt ani jeho zložky neboli testované na zvieratách. Ani jeden z nich však nie je v zmysle netestovania na zvieratách považovaný za tak dôveryhodný, ako certifikát Leaping Bunny.

 

Samozrejme, ak výrobok nemá žiadny certifikát, nemusí to nutne znamenať, že nie je produkt prírodný. Certifikácia je drahá a náročná záležitosť, podarí sa to zväčša až viac rozbehnutým značkám.

Kvalitnú prírodnú kozmetiku si teda môžete vybrať na základe 3 spôsobov. Prvým je logo certifikátu prírodnej kozmetiky na výrobku, druhým je čítanie zloženia (náročnejšie, je potrebné sa aspoň trošku vyznať) a tretím spôsobom je vybrať si eshop s prírodnou kozmetikou, ktorý to urobí za vás
a môžete mu dôverovať.

 

Share:
X