Zobraziť kategórie

Prírodné tuhé šampóny. Čo je ich výhodou a ako sa v nich vyznať?

saman_07_1x1

Prírodné tuhé šampóny. Čo je ich výhodou a ako sa v nich vyznať?

Publikované:

Ak chcete prejsť na prírodné, tuhé šampóny, možno by ste mali vedieť, že existujú dva typy. Prvým je tzv. šampuk na báze rastlinných tenzidov a druhým je šampónové mydlo.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Šampuky

Tuhé šampóny dokážu plne nahradiť klasické tekuté šampóny. Ich hlavnou výhodou je, že  tuhé šampóny neobsahujú vodu, a teda nevyžadujú pridanie klasických konzervačných látok. Sú teda šetrnejšie, neobsahujú agresívne tenzidy, ako je SLS (sodium lauryl sulfate), SLES (sodium laureth sulfate), silikóny či syntetické vône a farbivá. Sú plne a ľahko biologicky odbúrateľné a nezaťažujú životné prostredie. Obsahujú jemné rastlinné tenzidy, derivovaných z kokosového oleja (SCI a SLSA), a ďalšie prírodné zložky, ako sú rastlinné olejeesenciálne oleje či bylinkové výťažky. Vďaka jemným tenzidom účinne odstraňujú nečistoty a mastnotu z vlasov a pokožky hlavy. Vďaka nim šampón vytvára bohatú penu, a je vhodný pre použitie v mäkkej aj tvrdej vode.

Ďalšou výhodou šampuku je, že má výbornú čistiacu schopnosť a rýchlejšie sa vymýva. Vlasy si naň zvyknú ihneď, fungujú teda od prvého použitia.

Mydlové šampóny

Vyzerajú ako mydlá a aj vznikajú ako mydlá – obsahujú hydroxid sodný a mnoho rastlinných olejov, masiel či bylinných výluhov.

Majú zásadité pH – povrch vlasov sa po umytí ako keby zdrsní (póry vlasov sa otvoria). Po umytí vlasov sa odporúča  použiť kyslý oplach, ktorý vráti pH do kyslejších hodnôt. Ako kyslý oplach, ktorý zároveň pôsobí ako kondicionér, môžem odporučiť od českej značky Almara Soap – Fresh Hair. 

Vlasom môže trvať dlhšiu dobu, než si na tento typ šampónu zvyknú, chce to počkať aspoň mesiac. Zo začiatku sa Vám môžu zdať vlasy spľasnuté, mastnejšie, alebo naopak hrubšie, až krepovité. 

Ak však neznesiete chémiu, máte kožný problém alebo veľmi suché, kučeravé vlasy, môže byť toto pre Vás tá správna voľba. A ak vám šampón nesadne, nevadí, môžete ho použiť ako mydlo na telo.

Hromadiaci problém – silikóny

Väčšina komerčných šampónov obsahuje veľké percento silikónov, ktoré zaistia lesk a jemnosť.  Tiež však môžeme silikónom vďačiť za spľasnuté vlasy a lupiny.  Silikón vytvorí „ochranu“ okolo vlasu a zabráni jeho poškodzovaniu. Ide o polymér, ktorý obalí vlas. Avšak tento obal okolo vlasu spôsobí, že sa k vlasom nedostane ani výživa a vlas je vo vnútri suchý a zničený.  Nielen šampóny dusia naše vlasy silikónmi, ale aj laky na vlasy, tužidlá a kondicionéry (tie ich obsahujú najviac). Silikóny vydržia dlho obalené na vlasoch, mydlový šampón teda nemôže fungovať, lebo sa nedostane k štruktúre vlasu, aby ho umyl.

(Možno toto je dôvod, prečo mne mydlový šampón nefungoval zle, lebo silikóny som nepoužívala už dávno predtým). Obecne by som však odporučila mydlové šampóny predovšetkým suchým, prípadne hrubším a kučeravým vlasom.

Vďaka tomu, že šampuky obsahujú jemné tenzidy, pomôžu šetrne zbavovať vlasy silikónov. 

Sú ideálne na začiatok pri prechode od konvenčných šampónov k prírodným. Po čase užívania však môžete skúsiť mydlové tuhé šampóny a ak budete mať vlasy jemné a nadýchané, môžete mať istotu, že silikóny sa už vymyli.

 

Ja osobne používam zatiaľ len šampuky. Mojim prvým bol Kajeput a Pačuli od NaMy, o ten sme však s Patrikom súperili a rýchlo sme ho minuli. Teraz používam dva – pre normálne vlasy pomaranč a pre svetlé vlasy od Kvitok.

Skúšala som aj mydlový šampón – Fresh Hair od Almara Soap. Mala som trošku spľasnuté a miestami „mastnejšie“ vlasy, ale nebolo to nič hrozné. Riadim sa však tým, že začínam so šampukmi a až časom možno skúsim mydlový šampón, ale možno už zostanem len u šampukov. Patrik však mydlový šampón pravidelne používa ako na vlasy, tak na telo. (Poznáte to, chlap najviac ocení multifunkčnosť).

V receptúre značky Kvitok sú šampuky obohatené aj o prírodnú kondiciačnú zložku – inulín, ktorý vyhladzuje a udržiava hydratáciu vlasu a vlasovej pokožky. Tiež obsahujú tzv. komplex rastlinného keratínu, ktorý zlepšuje hydratáciu vlasu, posilňuje štruktúru, chráni pred vysúšaním, dodáva hebkosť a lesk, zabraňuje lámavosti a štiepeniu. Viditeľne zlepšuje kvalitu vlasov, sú menej rozlietané a hydratované.

 

A čo u nás na Vaše vlásky nájdete?

Šampuky

Mydlové šampóny

Share:
X