Hygienické pomôcky potrebujeme len na pár dní v mesiaci. Za celý život však priemerná žena spotrebuje cez 16 000 vložiek alebo tampónov. A to už nie je zanedbateľné množstvo. Pre zdravie ženy je teda výber hygienických pomôcok veľmi dôležitý. Čokoľvek, čo príde do neustáleho kontaktu s pokožkou, sa dostane do krvi a distribuuje sa po tele.
Chemikálie na pokožke môžu byť dokonca horšie ako ich konzumácia. Enzýmy v našich slinách a žalúdku pomáhajú odbúravať a vyplavovať chemikálie z tela. Ale keď sa dotknú našej pokožky, absorbujú sa priamo do krvného obehu a idú priamo do chúlostivých orgánov. Hneď ako sa dostanú do tela, môžu sa hromadiť, pretože nám zvyčajne chýbajú potrebné enzýmy na ich odbúranie.
Ženská sliznica je naviac vďaka svojmu tenkému povrchu veľmi citlivá a dokáže tak absorbovať veľké množstvo chemikálií. Toto miesto si preto zaslúži tú najlepšiu starostlivosť a tak by sme sa mali zamerať na kvalitu zloženia a nezávadnosť materiálu.
Bezpečie s krídelkami?
Dr. J. Mercola výrobky dámskej hygieny prirovnáva vzhľadom na roky pôsobenia k „tikajúcej časovanej bombe“.
Ženy si myslia, že vložky a tampóny sa vyrábajú z bavlny. V skutočnosti však bavlna pokrýva len jadro vložky a hlavnou súčasťou intímnych potrieb sú väčšinou syntetické alebo polosyntetické materiály.
Okrem toho pridávajú do potrieb intímnej hygieny ďalšie látky, ako sú absorbenty pre lepšie zadržovanie tekutiny a parfumáciu. Všetky tieto zložky môžu na zdravie ženy pôsobiť veľmi negatívne, nehovoriac o kôpke nerozložiteľného odpadu na skládke.
Bohužiaľ, legislatíva je v tomto smere nedostatočná a výrobca intímnych potrieb nemusia uvádzať ich presné zloženie ako je tomu napríklad u kozmetiky. Často tak vznikajú rôzne dezinformácie a zavádzania.
Ktoré potenciálne škodlivé látky intímne pomôcky obsahujú?
Rayon (tiež viskóza, modal, lyocel)
Je to vlákno z čistenej celulózy, ktoré sa vďaka spôsobu výroby mení chemickou cestou na tekutú hmotu. Je považovaný za polosyntetický materiál.
S týmto materiálom je spojovaný jeden kontroverzný problém, a to zvýšený výskyt toxického šoku (TSS) u žien. Syntetické materiály totiž majú vyššiu absorpčnú schopnosť a tak poskytujú lákavé prostredie pre vznik veľkého množstva toxínov, ktoré sú ľahko vstrebateľné ženskou sliznicou.
Aj keď nebola priama súvislosť syntetických vlákien alebo bielením plynným chlórom s TSS presvedčivo preukázaná, je potrebné mať sa na pozore. Do tela sa z kozmetiky a hygienických potrieb môže dostať až 60 % škodlivých látok v závislosti na typu pokožky alebo sliznice.
Ku zvýšenému riziku TSS prispieva aj fakt, že vlákna ryonu sa môžu v prípade tampónov uvoľniť a zostať v pošve, kde môžu spôsobovať zápaly či alergické reakcie.
Čo je to toxický šok?
- Je spojovaný predovšetkým s používaním tampónov (hlavne tých, ktoré majú najvyššiu savosť).
- Spôsobuje zdravotné problémy, ako je zvýšená teplota (nad 38,9 o ), kožné prejavy, vracanie, hnačka, bolesť svalov a môže privodiť až smrť).
- Jeho zvýšený výskyt súvisí s používaním syntetických zložiek.
Bavlna
V niektorých bežných vložkách alebo tampónoch sa môžeme stretnúť aj s bavlnou. Problém s ňou začína už na poli. Bavlník je tou najošetrovanejšou plodinou na svete. Klasicky pestovaná bavlna zaberá necelé 3% zo svetovo obhospodarovanej pôdy, ale spotrebuje približne 25 % všetkých insekticídov a 10 % všetkých herbicídov vyrobených na svete. Okrem toho, že bavlna takto ničí ekosystém okolo seba, vyžaduje aj obrovské množstvo vody.
V roku 2013 nechala organizácia Naturally Savvy otestovať vzorky tampónov určitej značky. Zistila v nich prítomnosť pesticídov a herbicídov. Niektoré z nich sú označované ako možné karcinogény a endokrinné disruptory (látky ovplyvňujúce funkciu hormonálneho systému).
Naviac, bežné tampóny pravdepodobne obsahujú geneticky modifikované organizmy (GMO). Podľa USDA je 94 % všetkej bavlny v USA geneticky modifikované.
Chlór
Rayon, bavlna a ďalšie materiály používané v intímnych hygienických potrebách sa pri výrobe ošetrujú chlórom. Dôvodom tohto ošetrenia je dezinfekcia a bielenie, vďaka ktorým sa odstránia materiálové nečistoty. Boli časy, kedy výrobcovia pri bielení používali plynný chlór. Pri tomto procese však vznikalo veľké množstvo toxických dioxínov, ktorých reziduá zostávali vo vložkách, tampónoch a tak sa dostávali aj do ženského tela. Pri krátkodobom vystavení môžu dioxíny spôsobiť otravu, pri dlhodobom pôsobení spôsobuje poškodenie reprodukčného a imunitného systému.
Táto metóda bielenia bola v 90. rokoch kvôli zdraviu škodlivým dioxínom v Európe a Severnej Amerike zakázaná. Dnes výrobcovia používajú oxid chloričitý, čo zredukovalo množstvo zlúčenín chlóru uvoľneného do prostredia, ale aj veľmi malé množstvo týchto zlúčenín môžu ohrozovať zdravie.
K bieleniu sa dnes používa ešte tretia metóda, najčastejšie s použitím peroxidu vodíka. V bielenom materiáli nezanecháva žiadne chemické látky a neohrozuje zdravie. Bohužiaľ je táto metóda nákladnejšia a časovo náročná, preto ju používajú hlavne výrobcovia organických intímnych potrieb.
Plast
Áno, plast je všade, aj v bežných vložkách a tampónoch. V skutočnosti môžu bežné hygienické vložky obsahovať ekvivalent asi štyroch plastových tašiek!
Ako sme už písali, výrobcovia nemusia uvádzať zloženie, a tak je ťažké identifikovať presný typ používaných plastov. Väčšinou sa však stretneme s mäkčeným polyvinylchloridom (PVC), polyetylentereftalátom (PET) alebo polyesterom s polyuretanovým záterom (PUL).
Plasty vo vložkách bránia prirodzenej cirkulácii vzduchu a vzniká tak nadmerné teplo a vlhko. Také prostredie je ideálne pre množenie baktérií.
Naviac, vďaka spotrebe klasických vložiek a tampónov s aplikátorom vzniká ďalší plastový odpad, ktorý sa v prírode rozkladá stovky rokov. Plasty tiež obsahujú škodlivé ftaláty, ktoré negatívne ovplyvňujú hormonálny a reprodukčný systém či BPA (Bisfenol-A), ktorý môže narušovať hormonálnu rovnováhu, spôsobovať neplodnosť, problémy s krvným obehom, poškodzovať endokrinný systém, vyvolávať rakovinu a škodiť vodným organizmom.
Parfemácia, farbivá, superabsorbenty
Väčšina producentov vyrába vložky a tampóny, ktoré sú parfumované neznámou parfumáciou, často s prídavkom absorpčných púdrov pre zlepšenie zadržovanej tekutiny, či dokonca farbív pre lákavejší vzhľad.
Je dobré vedieť, že niektoré z najčastejšie používaných látok sú zdraviu škodlivé. Veľa syntetických vôní je napríklad spájaných s rakovinou, alergiami či podráždením kože a sú označované za endokrinné disruptory. Podobne je to s látkami prekrývajúce zápach. Absorpčné látky zase môžu narušovať prirodzené pH a spôsobovať podráždenie pokožky či sliznice.
Spoločnosť Women’s Voices požiadala FDA, aby zabránila výrobcom ženských hygienických výrobkov používať farbivá schválené iba pre výrobky „na aplikáciu zvonka“.
A aké sú zdravšie alternatívy k bežným dámskym hygienickým potrebám? Dozviete sa v našom ďalšom článku ?