Zobraziť kategórie

Prečo začať s prírodnou kozmetikou

soap-3123468_1920

Prečo začať s prírodnou kozmetikou

Publikované:

Pokožka je najväčší orgán nášho tela a podľa najnovších zistení absorbuje do obehového systému až 60% ingrediencií z produktov, ktoré aplikujeme na našu pokožku. Veď ako by inak fungovali nikotínové či antikoncepčné náplaste?  Priemerne ženy používajú denne asi 12 kozmetických prípravkov, ktoré môžu obsahovať až 180 druhov rôznych chemikálii. Priemerná žena tak absorbuje približne 14 kg ingrediencií obsiahnutých v kozmetických prípravkoch v priebehu 60 rokov svojho života.

Tieto nové zistenia funkcie kože odhaľujú možné obavy a riziká z dlhodobého užívania chemických látok v kozmetike. U tehotných žien je riziko nielen pre jej telo, ale aj pre vyvíjajúci sa plod.

Nanášame si ropu na pleť

Bežný krém obsahuje látky ako Minerailoil, Parafin, Vazelina alebo ParaffinumLiquidum, Pertolatum, PropyleneGlycol. Sú to všetko deriváty ropy, ktoré nepôsobia na zdravie priaznivo. Potom nasleduje umelý konzervant (parabén), SLS, silikóny, dráždivé syntetické vône, chemické farbivo, parfum, prípadne chemický UV filter a kopec iných, často rakovinotvorných látok. Namiesto toho, aby zabraňovali tvorbe vrások, zbavujú pleť prirodzenej obranyschopnosti, ktorá je omnoho viac vystavená vonkajším vplyvom (UV žiarenie, toxické látky alebo aj zvýšené riziko vzniku rakoviny kože). Po čase pleť bude hĺbkovo presušená a narušená, citlivá, hrozí jej alergia a predčasné starnutie.

V bežnej kozmetike sa nachádzajú najmä silikóny, látky vyrobené z ropy, penidlá, umelé vône, prípadne aj farbivá a rozpúšťadlá.

Výsledkom dlhého boja pokožky s umelými látkami je vznik intolerancie alebo alergie na zložky kozmetických prípravkov, napríklad konzervačných látok, vonných látok, umelých farbív a rôznych aditív.

Okrem škodlivých látok, sa v konvenčnej kozmetike nachádzajú aj látky neúčinné – teda neublížia, ale ani nepomôžu. Napríklad silikón – zabezpečuje príjemne “kĺzavý” pocit pri nanášaní a dodáva klamlivý efekt hydratovanej a vyhladenej pokožky. Nachádza sa aj vo vlasových produktoch, kde môže spôsobovať hromadenie produktoch na vlasoch.

Prírodná kozmetika, je na rozdiel od tej klasickej „drogérkovej“, vyrábaná z prírodných rastlinných zložiek a mala by obsahovať prírodný základ a prírodné výťažky. Základom takejto kozmetiky by mal byť kvalitný rastlinný olej, napríklad olivový, sezamový, mandľový alebo kokosový, získaný šetrným spôsobom, teda lisovaním za studena. Ropné deriváty ostávajú na povrchu pokožky a upchávajú póry, pokožka tak nemôže dýchať. Na rozdiel od nich rastlinné oleje pokožka veľmi dobre prijíma za svoje. Ako emulgátor sa v prírodnej kozmetike používajú výlučne prírodné látky (včelí vosk, glycerín) a konzervuje sa prírodným konzervantom (E vitamín – tokopherol, aloe vera, alkohol) a ak sa pridáva vôňa, je to prírodná silica – vonný, esenciálny olej.

V prípravkoch kvalitnej prírodnej kozmetiky sa nepoužívajú syntetické farbivá, syntetické parfumy, silikóny, parafín, vazelína ani ďalšie ropné produkty.

Mnohé z týchto látok spôsobujú alergie, môžu zvyšovať riziko rakoviny, alebo narušujú hormonálnu sústavu.

Dávajte si však pozor, či prípravok označený ako prírodný, je skutočne aj prírodný produkt. Čoraz viac výrobkov sa označuje “vyrobené na prírodnej báze”, mnohé však nemajú veľa spoločného so skutočnými prírodnými prípravkami. Preto sú často za prírodnú kozmetiku označované aj výrobky na báze derivátov ropy, ktoré sú obohatené rastlinnými výťažkami. Nazývať takýto produkt prírodnou kozmetikou je tak skutočne zavádzajúce.

Kto poctivo vyrába – certifikuje.

Certifikáciou sa preukazuje kvalita a pôvod rastlinných zložiek, z ktorých je vyrábaná, a tiež aj netestovanie na zvieratách, či dodržiavanie prísnych výrobných procesov. Najznámejšie certifikáty sú napr. BDIH, EcoCert, Natrue, Cosmetique Bio – Charte Cosmebio. Prípravky z  Českej republiky môžu mať certifikát CPK, či CPK Bio. Ďalším bonusom bioznačiek je, že sa správajú ekologicky, cruelty-free a výrobky sú často zároveň aj vegan, teda bez použitia živočíšnych zložiek.

Prechod na prírodnú kozmetiku

sa nepodarí zo dňa na deň. Chce to svoj čas, kým sa z tela vyplavia silikóny a syntetické látky, koža potrebuje približne štyri týždne, aby sa obnovila. Výsledok však stojí za to a zdravie sa vám poďakuje.

Začnite s tým, že preskúmate svoju kúpeľňu a vytriedite ju. Produkty, ktoré radi používate, by ste mali spotrebovať, avšak postupne ich nahrádzať prírodnými obdobami. V čase prechádzania na prírodnú kozmetiku sa môže stav pokožky nachvíľu zhoršiť, čo je prechodný stav. V počiatku sa pri prírodnom deodorante môžete potiť viac, lebo telo si čistí zablokované potné žľazy od nánosov chémie a solí hliníka. Pri vlasoch to trvá trochu dlhšie, kým sa vyplavia všetky silikóny a syntetické látky. Aj tu môže počas fázy preorientovania sa dôjsť k vysušeniu alebo rýchlejšiemu masteniu. Keď si však koža a vlasy zvyknú na prírodné látky, obe sa znovu rozžiaria.

Zistíte, že v radoch prírodnej kozmetiky je obrovský výber značiek, ktoré majú aj krásne obaly a vône. No ako aj u bežnej kozmetiky, aj u prírodnej platí, že vám nemusí sadnúť každý produkt, takže sa nebojte experimentovať s rôznymi značkami.

Mnohé kožné problémy, ako je akné, kontaktná dermatitída, podráždenie alebo alergie môžu vymiznúť akonáhle budú ropné a syntetické látky odstránené z režimu dennej starostlivosti o pleť. 

V skratke: prečo teda prejsť na prírodnú kozmetiku ?

  1. Obsahuje veľké množstvo prírodných vitamínov, antioxidantov a hydratačných látok, mastných kyselín a aminokyselín, ktoré udržujú bunkovú funkciu, hydratáciu a celkovú ochranu vašej pokožky a jej schopnosť regenerovať a optimálne fungovať.
  2. Je zdraviu nezávadná. Všetky prípravky sú bez syntetických a toxických látok, bez pridanej chemickej parfumácie, a konzervácie, voňajú len vďaka pridaným vzácnym éterickým olejom.
  3. Je vhodná pre citlivú, problematickú a najmä detskú pokožku. Dokáže účinne vyriešiť konkrétny problém s pokožkou, vlasmi.
  4. Prípravky sú šetrné aj k životnému prostrediu, sú ekologické, recyklované a netestované na zvieratách.

 

Share:
X